Na czym polega periodontologia laserem?
Piękny uśmiech podnosi naszą samoocenę, sprawia, że chętniej bierzemy udział w toczącej się dyskusji. Dzięki niemu w każdej sytuacji czujemy się bardziej komfortowo. Dlatego warto zainwestować w regularne wizyty u dentysty. Współczesna stomatologia rozwija się niezwykle szybko i ma nam coraz więcej do zaoferowania. Pacjentom pragnącym posiadać zdrowy i estetyczny uśmiech proponuje właściwie bezbolesne, indywidulanie dobrane metody leczenia, w tym te wykorzystujące laseroterapię.
Nasz gabinet stomatologiczny specjalizuje się między innymi w zabiegach z zakresu periodontologii, którą uznaje się obecnie za jeden z najbardziej ekspansywnych działów stomatologii. Periodontologia obejmuje profilaktykę oraz leczenie chorób przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej – przy czym, aby dane leczenie było jak najmniej inwazyjne, istotne jest wczesne wykrycie zmian chorobowych. Na leczenie periodontologiczne składają się trzy podstawowe etapy:
- postawienie trafnej diagnozy,
- usunięcie przyczyny stanu zapalnego,
- przywrócenie prawidłowej higieny jamy ustnej.
Wykorzystanie lasera w periodontologii
Laseroterapia zyskuje coraz większe zastosowanie w leczeniu stomatologicznym. Skraca czas potrzebny na przeprowadzenie koniecznych zabiegów. Ponadto metoda ta jest niezwykle precyzyjna i nie powoduje krwawienia. Periodontologia laserem wspomaga tradycyjne leczenie schorzeń przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej. W gabinetach stomatologicznych stosuje się między innymi laser diodowy, który stanowi urządzenie o wysokiej mocy pozwalające na wykonywanie nacięć, odparowywanie tkanek, wybielanie zębów. Periodontologia wykorzystuje laser stomatologiczny do:
- odkażania kieszonek przyzębnych oraz zmniejszania krwawienia z dziąseł (laser stosuje się jako metodę uzupełniającą skaling poddziąsłowy i kiretaż zamknięty; przy czym użycie cienkiego światłowodu umożliwia dotarcie do trudno dostępnych partii przyzębia),
- czyszczenia i biostymulacji kieszonek dziąsłowych (dzięki użyciu lasera flora bakteryjna odpowiedzialna za wywoływanie stanu zapalnego zostaje w znacznym stopniu wyeliminowana, a rana goi się znacznie szybciej),
- usuwania złogów poddziąsłowych, kamienia nazębnego z korzeni oraz zmienionego chorobowo nabłonka wyściełającego kieszonki przyzębne (promieniowanie lasera likwiduje obumarłe tkanki, ziarninę i zakażony nabłonek).
Periodontologia laserem w wybranych przypadkach staje się alternatywą dla leczenia chirurgicznego. Stosuje się ją z powodzeniem w walce z umiarkowanymi, ale również z ciężkimi schorzeniami przyzębia.