Jakie zastosowanie znajduje laser w leczeniu stomatologicznym?
Kiedy w 1964 roku fizycy Basow, Prochorow i Townes zostali wyróżnieni nagrodą Nobla za prace stanowiące podstawę działania laserów i maserów, nikt jeszcze nie mógł przewidywać, jak wiele zastosowań znajdą one we współczesnym świecie. Obecnie stosuje się je w przemyśle (np. poligrafii, cięciu i spawaniu metali, a także ich obróbce cieplnej), wykorzystuje się je w technologii wojskowej (np. w dalmierzach laserowych, systemach naprowadzających cel czy w miernikach lotniczych), telekomunikacji (przy transmisji światłowodowej i odczytywaniu oraz zapisywaniu informacji na płytach CD, DVD, Blu-ray), geodezji, budownictwie, a także w medycynie. Powszechne wykorzystywanie lasera w medycynie sprawiło, że diagnostyka, a także terapia wielu schorzeń stała się bardziej skuteczna.
Do czego wykorzystuje się laser w stomatologii?
Współczesna stomatologia wykorzystuje laser stomatologiczny do wielu zadań. Z jego zastosowaniem przeprowadzane są różne zabiegi chirurgiczne (np. wycięcie wędzidełka) oraz mikrochirurgiczne (np. leczenie kieszonek zębowych). Laser stosowany jest również do działań przeciwbólowych i przeciwzapalnych, leczenia kanałowego, gdzie za jego pomocą np. dezynfekuje się kanały korzeniowe, a także w stomatologii estetycznej (np. do wybielania zębów). Tak szerokie zastosowanie laserów w stomatologii wynika z tego, że żadne inne znane nam metody nie umożliwiają osiągnięcia tak satysfakcjonujących efektów.
Jakie właściwości ma laser stomatologiczny?
• Działanie przeciwbólowe
Laser stosowany jest do znieczulania i uśmierzania bólu podczas różnych procedur stomatologicznych. Wykorzystanie lasera biostymulacyjnego przed rozpoczęciem opracowywania ubytków próchnicowych poprawia wytrzymałość na ból i podnosi próg bólu pacjenta. Używa się go jako środek przeciwbólowy także w zabiegach protetycznych, paradontopatiach, a także przy leczeniu obrzęków, ropni przyzębia i zapalenia miazgi.
• Przyspieszenie gojenia się ran
Laser powoduje, że rany goją się znacznie szybciej. Z tego powodu jest wykorzystywany po zabiegach ekstrakcji, przecinania wędzidełka, resekcji, a także w leczeniu przewlekłych zapaleń tkanki okołozębowej.
• Zapobieganie stanom zapalnym
Laser wykazuje silne działanie przeciwzapalne, dlatego jest wykorzystywany podczas leczenia nerwobólów oraz do likwidowania ognisk zapalnych.
• Działanie dezynfekujące
Przy użyciu lasera stomatologicznego możliwe jest wykonanie precyzyjnej dezynfekcji kanałów zębowych przy użyciu światła. Dzięki temu możliwe jest przeprowadzenie bezbolesnej, nieinwazyjnej i skutecznej dezynfekcji tkanek twardych zęba.